ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ Ν. ΖΑΚΥΝΘΟΥ

Διεύθυνση

Παναγούλα,  Ζάκυνθος     29100 Αγίου Ελευθερίου 1

Τηλ

2695-26419( οικία ) , 26950 44173 ( σχολείο )

totaktypi@sch.gr

Βασικό πτυχίο

Ελληνικής και Αγγλικής φιλολογίας από το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών

Μεταπτυχιακά

1.       Κάτοχος Μaster του τμήματος Εξειδίκευσης στη διδασκαλία  της Αγγλικής γλώσσας της Σχολής ανθρωπιστικών  Σπουδών του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου

2.       Μεταπτυχιακή φοιτήτρια στην Εκπαίδευση Ενηλίκων στο Ε.Α.Π.

Προώθηση Ευρωπαϊκής Διάστασης στην εκπαίδευση

Υποστηρίκτρια του Ευρωπαϊκού εκπαιδευτικού προγράμματος Comenius  για την  Πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση στο  νομό Ζακύνθου  κατόπιν επιλογής από το ΥΠΕΠΘ ( αρ. απόφασης ΙΑ/1992/7-12-95 και ΙΑ/971/27-6-97, ΙΑ/473/34/15-5-2000 )

Σύνδεσμος του Ευρωπαϊκού δικτύου Ευρυδίκη για τη Δ.Δ.Ε.Ζακύνθου από το 1995

Απόσπαση στη Δ.Δ.Ε Ζακύνθου κατόπιν απόφασης του ΠΥΣΔΕ  Ν. Ζακύνθου κατά τα σχολικά έτη 1995-96 και 1996-97 σαν υπεύθυνη των ευρωπαϊκών εκπαιδευτικών προγραμμάτων

Υπεύθυνη του Δικτύου Συνεργαζομένων  Σχολείων της UNESCO για τον Ν. Ζακύνθου με απόφαση της Δ.Δ.Ε. Ζακύνθου ( 4233 /16/10/2002 )

Παρακολούθηση διημερίδας κατάρτισης / ενημέρωσης υποστηρικτών για το Ε. Ε.Π.  Comenius / Σωκράτης , που οργάνωσε το ΙΚΥ και το ΥΠΕΠΘ / Δ/νση Ε.Ε.  το 1995, 1997, 1998, 1999 και 2000

ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΕ ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

Υπεύθυνη του εκπ/κού προγράμματος ανταλλαγής μαθητών ( joint educational project ) στα πλαίσια του Ε.Ε.Π. Lingua δράση Ε με το Leeds College της Αγγλίας  που στόχο έχει την εκμάθηση ξένων γλωσσών το 1996 .

Μέλος της ομάδας εκπαιδευτικών της εκπ/κής εταιρικής σχολικής σύμπραξης  του Ε.Ε.Π. Comenius δράση 1 του ΕΠΛ και κατόπιν 2ου Ενιαίου Λυκείου Ζακύνθου με τίτλο ‘ Νέοι , Ευρώπη, θέατρο ’ τριετούς διάρκειας όπου οι μαθητές/τριες  συμμετείχαν σε διακρατική δημιουργική ομάδα θεατρικής δημιουργίας / παράστασης τριών  θεατρικών έργων στην αγγλική γλώσσα από το 1997-2000

Υπεύθυνη του εκπ/κού προγράμματος Eurosκola για το Ν. Ζακύνθου όπου αντιπροσωπεία μαθητών συμμετείχε στις εργασίες του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου τον Νοέμβρη του 1996 .

Υπεύθυνη και επιμορφώτρια στο επιμορφωτικό πρόγραμμα εξακτίνωσης για δασκάλους και καθηγητές του ΠΕΚ Πατρών με θέμα ' Ευρωπαϊκή διάσταση-
Ευρωπαϊκά εκπαιδευτικά προγράμματα' τον Απρίλιο -Μάιο του 1998

Διοργάνωση ημερίδας διάδοσης αποτελεσμάτων της δράσης 1 του προγράμματος Comenius 1 ( 1996 - '99 ) για το νομό Ζακύνθου στις 7 Νοεμβρίου του 1999.

Παράλληλα έχω συντονίσει  και υποστηρίξει  εκπαιδευτικές επισκέψεις μαθητών και  εκπαιδευτικών από τα συνεργαζόμενα ευρωπαϊκά σχολεία ( Αγγλίας, Σουηδίας, Ισλανδίας, Ιταλίας, Ολλανδίας ) στη Ζάκυνθο στα πλαίσια ανάπτυξης εταιρικών σχολικών συμπράξεων του προγράμματος Comeniuς με σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του νομού.

Συμμετοχή στο Ε.Ε.Π. ‘Η Ημέρα της Άνοιξης στην Ευρώπη ’ με ηλεκτρονική δ/νση : www.futurum.eun.org με θέμα την ειρήνη και άρθρα του ευρωπαϊκού συντάγματος κατά τη φετινή σχολική χρονιά  όπου μαθητές/τριες  του2ου Ενιαίου Λυκείου και του Γυμνασίου Βολιμών  έγραψαν ποιήματα , πεζά και σταυρόλεξα  στην ελληνική  και αγγλική γλώσσα

Εισηγήτρια πρότασης και πρόεδρος οργανωτικής επιτροπής εκπαιδευτικών εκδηλώσεων και ημερίδας για το Ευρωπαϊκό Έτος Γλωσσών 2001 στο Ν. Ζακύνθου  με την έγκριση και επιχορήγηση του ΥΠΕΠΘ .

Διεξαγωγή έρευνας με θέμα το ενδιαφέρον και την ανάδειξη  αναγκών της δια βίου μάθησης ξένων γλωσσών σε συγκεκριμένες ομάδες ενηλίκων εργαζομένων στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Έτους Γλωσσών 2001

Συμμετοχή σχολ δίκτυο του ηλεκτρονικού  περιοδικού yomag.net on-line magazine ( www.yomag.net ) που έχει οργανώσει το Ινστιτούτο Καταναλωτών Γερμανίας   www.vzbv.de ) όπου οι μαθητές γράφουν άρθρα ποικίλου περιεχομένου στην αγγλική γλώσσα από το σχολ. έτος 2002-2003 .