ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ Ν. ΖΑΚΥΝΘΟΥ

COMENIUS
Σχολεία
Χρήσιμες Συνδέσεις

Kατά το διάστημα Νοέμβριος –Δεκέμβριος 2002 πραγματοποιήθηκε επιτόπια ενημέρωση εκπαιδευτικών συγκροτημάτων πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης για τις αρχές του προγράμματος Σωκράτης /Comenius , τους στόχους , τις επί μέρους δράσεις , τον τρόπο εύρεσης εταίρων και συμπλήρωσης των αιτήσεων .

Επίσης πραγματοποιήθηκε ημερίδα εργασίας για το πρόγραμμα στο χώρο του 2ου Ενιαίου Λυκείου Ζακύνθου η οποία απευθυνόταν :

·        Στα στελέχη της εκπαίδευσης

·        στους υπευθύνους προαιρετικών εκπαιδευτικών προγραμμάτων ( Περιβαλλοντικής  Εκπαίδευσης , Αγωγής Υγείας , Ολυμπιακής Εκπαίδευσης ),

·        υπευθύνου ΠΛΗ.ΝΕΤ,και ΕΚΦΕ και

·        σε δυο εκπροσώπους κάθε  συλλόγου διδασκόντων των σχολείων , ως πολλαπλασιαστές του προγράμματος .

Βασική μας επιδίωξη για την οργάνωσή της ήταν:

·        η ευαισθητοποίηση και δραστηριοποίηση της εκπαιδευτικής κοινότητας να συμμετάσχουν  στις δράσεις Comenius

·         η ουσιαστικότερη και σε βάθος ενημέρωση για το πρόγραμμα ,

·        η παρουσίαση παραδειγμάτων καλής  πρακτικής δράσεων  ατομικής κινητικότητας και σχολικών συμπράξεων από συναδέλφους της περιοχής

·        και η δημιουργία κινήτρων ένταξης των προαιρετικών εκπαιδευτικών προγραμμάτων που υλοποιούνται στη περιοχή σε ευρωπαϊκές σχολικές συμπράξεις .

Για το λόγο αυτό , εισηγήθηκαν το θέμα οι υπεύθυνοι συνάδελφοι σε επίπεδο νομού.

Επιπρόσθετα , γενικότερος στόχος υπήρξε η  διασπορά των αποτελεσμάτων  και η πολλαπλασιαστική  ωφελιμότητα  της ευρωπαϊκής διάστασης στην εκπαίδευση  καθώς και η  ανάπτυξη πνεύματος συνεργασίας με όλους τους εκπαιδευτικούς, υπευθύνους σε θέματα εισαγωγής της καινοτομίας στην εκπαίδευση .

Λειτούργησε επίσης workshop για τους εκπαιδευτικούς , εκπροσώπους  ενδιαφερομένων σχολείων  με θέμα ‘ Το διαδίκτυο –Partbase – χρήσιμο εργαλείο εύρεσης διακρατικών εταίρων και δημιουργίας ποιοτικών εκπαιδευτικών προγραμμάτων στα πλαίσια του Comenius ’ υπό την καθοδήγηση του υπευθύνου πληροφορικής του νομού.

Τη περίοδο αυτή υπήρξε ενημέρωση και  από τα  τοπικά μέσα  μαζικής επικοινωνίας  των γονέων των μαθητών και της κοινής γνώμης για την αναγκαιότητα ανάπτυξης της ευρωπαϊκής διάστασης στην εκπαίδευση με στόχο  την αλληλογνωριμία , την αποδοχή της διαφορετικότητας και την αμοιβαία κατανόηση μεταξύ των λαών της Ευρώπης .

Στη συνέχεια και μέχρι την 1η Φεβρουαρίου του 2003 , υποστηρίχθηκαν οι ομάδες συναδέλφων που  υπέβαλλαν αίτηση για σχολικές συμπράξεις στα πλαίσια της δράσης Ι του Comenius .

Μαζί με  την έκθεση αυτή καταθέτω το πρόγραμμα της ημερίδας , τις βεβαιώσεις των διευθυντών α/θμιας και β/θμιας εκπαίδευσης και το τιμολόγιο εξόδων .

Η Υπεύθυνη του Ε.Ε.Π. Comenius για το νομό Ζακύνθου

Παναγιώτα Ακτύπη